Arrow

Follow!

Serial „Arrow” to współczesna historia Zielonej Strzały, superbohatera komiksów DC Comics. Po 5 latach od katastrofy morskiej miliarder Oliver Queen (Stephen Amell), jak dotąd uznawany za zmarłego, zostaje odnaleziony na bezludnej wyspie na Pacyfiku. Kiedy powraca do domu, rodzina zauważa, że pobyt na wyspie bardzo go odmienił. Oliver próbuje pojednać się z najbliższymi i swoją byłą dziewczyną Laurel Lance (Katie Cassidy), jednocześnie kreując swoją sekretną tożsamość. Odtąd za dnia Oliver jest bogatym, beztroskim i nieostrożnym kobieciarzem, jakim zwykł być, natomiast pod osłoną nocy jako Zielona Strzała walczy ze złem.

Rated with 8.6/10 by 220 users
Episode Description

1

Year One

This one-hour special gives fans a chance to catch up on the incredible events that led billionaire Oliver Queen to secretly create the persona of Arrow. Five years after being lost at sea, Oliver returns to Starling City to carry out his father’s dying wish: take down the corrupt elite who have failed his city. The special follows Oliver as he delivers vigilante justice and discovers that the real threat to his city is far greater than he ever imagined. An exclusive first look at season two is included.

2

Blood Rush: Part One

3

Blood Rush: Part Two

4

Blood Rush: Part Three

Felicity helps Roy break into a high security medical lab.

5

Blood Rush: Part Four

6

Blood Rush: Part Five

Roy needs Felicity's help before the building goes into lock down.

7

Blood Rush: Part Six

Everything's easier when you have good friends.

8

Season 5 Comic-Con - First Look

Forced to rebuild, Oliver tries to make vigilantes into heroes on the new season of Arrow, premiering October 5 on The CW.

8

Comic-Con Panel

9

Arrow's Arrows: VFX

Episode Description

1

Pilot

Po pięciu latach od wypadku Oliver Queen zostaje odnaleziony na odległej wyspie na Pacyfiku. Po powrocie do domu miliarder nie jest już tym samym facetem. Pod osłoną nocy wymierza sprawiedliwość jako Arrow.

2

Czcij ojca swego

Oliver Queen załatwia w sądzie sprawy dotyczące jego aktu zgonu. Przez przypadek spotyka się z Laurel, która walczy przeciwko Martin'owi Somers. Oliver poznaje nazwisko Somers z zeszytu ojca - decyduje się pomóc. Matka Oliver'a namawia syna do przejęcia firmy.

3

Samotni strzelcy

Oliver wymierzając sprawiedliwość jednemu z biznesmenów zostaje postrzelony przez zabójcę Deadshot'a. Arrow'a ratuje magiczny proszek. Bohater odkrywa, że Deadshot planuje zamach na licytacji dotyczącej aukcji spółek energetycznych. Prosi o pomoc detektywa Lance'a.

4

Niewinny

Oliver stara się o względy Laurel. Spędza wspólny wieczór z siostrą Thea, która daje mu inspirację. W wyniku postępowania wobec niewinnego człowieka (Peter Declan) Arrow prosi o pomoc Laurel.

5

Uszkodzony

Kiedy komisarz Lance aresztuje Oliver'a za morderstwo, Oliver oświadcza, że jedynym prawnikiem, który może go reprezentować jest Laurel. Córka Lance zgadza się, co powoduje konflikt między nią, a jej ojcem. Podczas badania poligrafem, Oliver robi się zakłopotany przez pytanie Laurel dotyczące pobytu na wyspie Zielona Strzała wraca wspomnieniami do momentu kiedy otrzymał pierwszą bliznę, od Deathstroke.

6

Dziedzictwo

Banda rabusiów bankowych, zwana The Royal Flush Gang, napada na miejscowy bank i poważnie rani oficera policji po służbie podczas rabunku. Diggle mówi Oliverowi, że musi odejść od listy ojca i zacząć pomagać obywatelom Starling City. Tymczasem Tommy prosi Theę o poradę w sprawie związku, ale robi się niezręcznie, kiedy ona uświadamia sobie, że on pyta o Laurel.

7

Muza ognia

Oliver spotyka tajemniczą kobietę - Helenę Bertinelli, córkę szefa mafii Franka Bertinelli'ego. Szybko zdaje sobie sprawę, że Helena ukrywa przed nim niebezpieczne sekrety. Ona jest na własnej osobistej misji, aby dokonać zemsty, a Oliver znajduje się pośrodku tego. Tymczasem Tommy jest zaskoczony niefortunnym obrotem wydarzeń i zwraca się po wsparcie do Laurel.

8

Wendeta

Oliver i Helena zbliżają się do siebie. Oliver trenuje ją, aby została jego sojusznikiem i pokazuje jej jak używać kuszy. Diggle nie pochwala Olivera, który dzieli się swoją tajemnicą z Heleną, ponieważ nie jest on pewien czy można jej zaufać.

9

Koniec roku

Oliver odkrywa, że po tym, jak jego ojciec zaginął, Moira i Thea przestały świętować Boże Narodzenie. Zdeterminowany by nadrobić stracony czas i przywrócić poczucie normalności w domu, Oliver decyduje się urządzić rodzinną imprezę świąteczną. Tymczasem Tommy prosi Laurel, aby spędziła z nim Boże Narodzenie, ale ona odmawia, ponieważ Boże Narodzenie było także dniem urodzin jej siostry - Sary i musi być z ojcem. Tommy sugeruje, że zmiana pewnych rzeczy może być najlepszym sposobem, aby pogodzić się z zaistniałą sytuacją, ale Laurel nie jest pewna, czy jej ojciec jest na to gotowy.

10

Spalony

Pewność siebie Olivera po porażce z mrocznym przeciwnikiem legła w gruzach. Decyduje się on zrobić przerwę od bycia superbohaterem. Kiedy jednak Laurel wzywa Arrowa, by pomógł zbadać tajemniczą śmierć strażaka, godzi się on bez wahania, ale jego obecny stan psychiczny sprawia, że w walce prawie traci życie. W między czasie Tommy urządza przyjęcie dobroczynne dla strażaków, a Thea próbuje pocieszyć matkę.

11

Zanim zaufasz, sprawdź

Kolejna osoba na liście Arrow to dowódca i mentor Diggle'a z Afganistanu, Ted Gaynor.Oliver podejrzewa Teda o ostatnie napady na opancerzone ciężarówki, ale Diggle broni go i podejmuje się pracy w jego firmie ochroniarskiej,aby mieć na niego oko. Oliver postanawia wykonać ruch w kierunku Teda,co stawia go w niezręcznej sytuacji z Digglem. Thea podejrzewa, że jej matka ma romans z Malcolmem. Tommy i Laurel mają niezręczną kolację z Malcolmem.

12

Zawrót głowy

Thea ma kłopoty z policją, po tym jak zostaje złapana przy zażywaniu narkotyku zwanego Vertigo. Oliver myśli, że jedynym sposobem, aby nie poszła do więzienia jest znalezienie dilera, który jest zwany "The Count". Oliver zwraca się do swojej starej miłości i policjantki McKenny Hall po pomoc. Tymczasem Laurel pojawia się, aby bronić Theę.Felicity przekazuje Oliverowi kilka niepokojących wieści o Moirze.

13

Zdrada

Kryminalista Cyrus Vanch został niedawno zwolniony z więzienia i zamierza ponownie zdobyć swoją pozycję jako przywódca podziemnego świata. Jako pierwszy cel wyznacza sobie usunięcie największego przeciwnika w mieście - Strzały. Tymczasem Oliver pokazuje Moirze notatnik swojego ojca i pyta ją o nazwiska z listy. Thea nie jest zadowolona ze stażu u Laurel w biurze pomocy prawnej, a detektyw Lance popełnia śmiertelny błąd, który stawia Laurel na celowniku Vancha.

14

Odyseja

Po tym jak Oliver zostaje postrzelony, zwraca się po pomoc do Felicity. Diggle jest zaskoczony, kiedy widzi jak Felicity wchodzi do kryjówki ciągnąc za sobą umierającego Olivera. Ta dwójka łączy siły, aby ocalić jego życie. Kiedy Oliver znajduje się między życiem a śmiercią, ma wspomnienia z przełomowego wydarzenia na wyspie - śmiałej próby ucieczki z jego nowym przyjacielem Saldem Wilsonem.

15

Cwaniak

Felicity mówi Oliverowi, że on tylko pracuje i się nie bawi, więc on zaprasza detektyw McKennę na randkę. Złodziej klejnotów o imieniu Douger uderza w Starling City i obiera sobie na cel kogoś bardzo bliskiego Oliverowi. Tymczasem, podczas pracy z Laurel, Thea dostaje swoją torebkę skradzioną przez bardzo szybkiego kieszonkowca Roya Harpera. Moira wykonuje ruch przeciwko Malcomowi.

16

Na gorącym uczynku

Oliver i Diggle dowiadują się, że Deadshot nadal żyje i jego kolejnym celem jest Malcom. Malcom zaprasza Tommy'ego, aby wziął udział w uroczystości honorującej Malcolma za jego pracę dla Starling City, ale Tommy odmawia uczestnictwa. Oliver zachęca swojego przyjaciela, aby naprawił relację ze swoim ojcem, póki może. Tymczasem Oliver stara się balansować pomiędzy swoją nową relacją z McKenną i obowiązkami jako Strzała.

17

Powrót Łowczyni

Z otwarciem jego nocnego klubu i nowym romansie z McKenną, Oliver jest szczęśliwy tak jak nie był nigdy od czasu powrotu do Starling City. Ale kiedy była dziewczyna Olivera, Łowczyni, nagle powraca do miasta, zagraża zniszczeniem wszystkiego i wszystkich na kim mu zależy. Tymczasem Laurel i jej ojciec zmagają się z powrotem Dinah Lance, która twierdzi, że ma dowód, że Sara nadal żyje. Thea daje Royowi Harperowi pracę w klubie Olivera, ale on nie jest zbyt chętny trzymać swoje życie z dala od przestępczości. Oliver i Tommy są zadowoleni, że udało im się zdobyć Steve'a Aokiego, aby zagrał na otwarciu ich nowego klubu nocnego.

18

Zbawienie

Wściekły mieszkaniec Glades, który nazywa siebie "Zbawicielem" wyrusza, aby porwać i zabić tych, którzy jak wierzy skrzywdzili mieszkańców jego dzielnicy. Co gorsza, emituje te morderstwa online i twierdzi, że został zainspirowany czynami Strzały. Oliver jest przerażony tym oświadczeniem i ślubuje zatrzymać "Zbawiciela", ale jego pościg za mężczyzną staje się jeszcze bardziej intensywny, kiedy Thea pojawia się u niego z łzami w oczach i mówi, że Roy został porwany. Laurel jest zaskoczona, kiedy jej ojciec zaczyna wierzyć jej matce, która twierdzi, że Sara nadal żyje. Tymczasem Malcom mówi Moirze, że muszą znaleźć osobę odpowiedzialną za próbę zamordowania jego.

19

Niedokończone interesy

Kiedy młodą kobietę spotyka brutalna śmierć po imprezowaniu w Verdant, detektyw i jego nowy partner, detektyw Hilton informują Olivera i Tommy'ego, że to przez narkotyk Vertigo. Oliver natychmiast udaje się z wizytą do szpitala psychiatrycznego, gdzie jest zamknięty Count, ale odkrywa, że nie miał nic do czynienia z narkotykiem. Jednak, kiedy Count ucieka i Starling City jest zalane większą ilością przemocy związanej z Vertigo, Oliver i Diggle udają się na misję, aby go wyśledzić. Po tym jak detektyw Lance odkrywa obciążające dowody przeciwko niemu, Tommy zadaje sobie wiele trudu, aby oczyścić jego imię i działania jego akcji prowadzą Tommy'ego na nową, nieoczekiwaną drogę. We wspomnieniach z wyspy, Oliver przypomina sobie lekcje jakich doświadczył od Slade'a i Shado.

20

Domowa inwazja

Deadshot powraca do Starling City po zabiciu ambasadora USA i sześciu innych obcokrajowców. Zważając na obławę A.R.G.U.S., aby uchwycić zabójcę, Oliver, Diggle i Felicity dowiadują się, że operacja schwytania Deadshota żywego trwa. Diggle jest zdeterminowany, aby widzieć zabójcę swojego brata martwym, z czy bez pomocy Olivera. Tymczasem Laurel podejmuje się drastycznych kroków, aby ochronić swojego młodego światka, co pogłębia napięcie między Tommym i Oliverem. Później Roy Harper próbuje za wszelką cenę znaleźć swojego nowego bohatera, ale to powoduje napięcia z detektywem Lancem. Wracając na wyspę Oliver wspomina jak Shado stopniowo pomogła mu oswoić się z łukiem i jak trafił w cel po raz pierwszy.

21

Zobowiązanie

Odkrywając, że to trudne załagodzić spór między Tommym i Digglem, Oliver zamiast tego skupia się na kolejnym nazwisku ze swojej listy. Podczas przekopywanie się przez laptopa nieuczciwego księgowego, Felicity odkrywa transakcje, które mogą pomóc Oliverowi znaleźć Waltera. Aby potwierdzić swoje przywództwo, Oliver ponosi ryzyko tego, że Felicity może iść na akcję pierwszy raz. W retrospekcjach Malcolm ujawnia Robertowi Queenowi i i Frankowi Chenowi bolesne szczegóły dotyczące śmierci jego żony i jak to ukształtowało jego plany w sprawie Glades. Tymczasem Tommy mówi Laurel prawdę.

22

Ciemność na skraju miasta

Gdy czas zobowiązania mija, Malcolm przywdziewa swój czarny kaptur, aby sfinalizować biznes z sejsmologiem dr Brionem Markovem i jego zespołem. Oliver i Moira zajmują się pewnymi zaskakującymi - i nieproszonymi - gośćmi. Konfrontacja zakapturzonego w domu i w Meryln Global Group ujawnia mroczne sekrety. Tymczasem Roy i Thea nadal szukają bohatera. Laurel podejmuje decyzje po rewelacjach Tommy'ego. W retrospekcjach na wyspie Oliver, Slade i Shado próbują powtrzymać Fyersa przed zestrzeleniem samolotu Ferris Air z nieba.

23

Ofiara

Oliver i Diggle walczą z czasem, aby powstrzymać Mrocznego Łucznika przed rozpoczęciem zemsty w The Glades. Jednak napotykają na przeszkodę po tym jak detektyw Lance zabiera Felicity na przesłuchanie. Burzliwa już relacja Tommy'ego i Olivera staje się jeszcze gorsza po tym jak Oliver dokonuje wyznania o Laurel. Po tym jak dowiaduje się o niebezpieczeństwie w The Glades, Thea próbuje znaleźć Roya, niechcący stając bezpośrednio na linii ognia przebiegłego planu Malcolma. Na wyspie Oliver, Slade i Shado utknęli w walce na życie lub śmierć przeciwko Fyersowi gdy jego pocisk zostaje wymierzony w pełen samolot Ferris Air.
Episode Description

1

Miasto bohaterów

Diggle and Felicity travel to Lian Yu in search of Oliver who left Starling City after The Undertaking. Convinced to return home, Oliver finds that things are in worse shape than he thought – Isabel Rochev is preparing a hostile takeover of Queen Consolidated, Thea refuses to visit Moira in jail, Roy is trying to fill the void left by the Arrow’s absence, and Laurel is working with the District Attorney’s office to take down the vigilante. Meanwhile, flashbacks to the island show Slade, Shado and Oliver in a desperate situation.

2

Tożsamość

Oliver finds out the medicine that is being sent to Glades Memorial is being hijacked by thieves. Without an influx of supplies, the hospital will close. Roy attempts to stop the thieves, but he fails and is arrested by Officer Lance. Oliver gets into a heated battle with China White and her new partner, Ben Turner, AKA the Bronze Tiger, over the supplies. Meanwhile, Laurel makes plans to catch the Arrow, and Thea gives Roy an ultimatum.

3

Zepsute lalki

Lance learns a criminal named Barton Mathis, whom he put away years ago, broke out of prison during the quake and is back to torturing and murdering women. Felicity offers herself as bait so Arrow, Diggle and Lance can catch this villain, but the plan goes awry. Furious, Mathis kidnaps Laurel in retaliation and plans to murder her while Lance watches. Meanwhile, Thea and Oliver are stunned when District Attorney Adam Donner seeks the death penalty for Moira. Oliver asks Roy to help him find the Canary.

4

Próba

Oliver discovers a man who goes by the name “The Mayor” is bringing illegal guns in to The Glades, so Oliver sponsors a “Cash for Guns” event to help clean up the city. Unfortunately, The Mayor crashes the event with his gang and seriously injures Sin. The Canary is furious when she learns her friend is in the hospital and sets out for revenge. Meanwhile, Felicity stuns Oliver with a bit of information about the Canary, Donner asks Laurel to dinner, and Diggle reconnects with an old friend.

5

Liga Zabójców

While Oliver tends to the Canary’s wounds, he tries to get her to talk about where she came from but she refuses. However, after Oliver and the Canary are attacked at the Queen mansion by a trained killer from the League of Assassins, she confesses to how she’s connected with the nefarious group. Meanwhile with Moira facing multiple counts of murder and conspiracy for her part in the destruction of The Glades, the Assistant District Attorney offers her a choice – plead guilty now and avoid the death penalty or take your chances in court. Thea begs her mother to fight for her life but Moira seems resolute about taking the offer. Meanwhile, Oliver is furious with Laurel for joining the prosecution’s team on his mother’s case.

6

Wrogów trzymaj jeszcze bliżej

Na zlecenie Amandy Waller, Diggle zostaje porwany przez agentów A.R.G.U.S. Okazuje się, że w Moskwie zaginęła Lyla, która udała się tam podążając za tropem Deadshota. Diggle wraz z Oliverem i Felicity udają się do Rosji na misję ratunkową. Niespodziewanie jednak sprawy komplikują się, gdy dołącza do nich Isabel. Tymczasem Jean, adwokat Moiry, próbuje przekonać Theę, że związek z Royem, działa na niekorzyść trwającego procesu sądowego jej matki.

7

Stan kontra Queen

Tajemnicza choroba dotyka setki osób w mieście, włączając w to Diggle'a. Oliver odkrywa w jego krwi Vertigo. Okazuje się, że Hrabia uciekł z więzienia i znów rozprowadza swój narkotyk. Rozpoczyna się proces dotyczący udziału Moiry w Przedsięwzięciu. W jego trakcie mdleje prokurator Adam Donner, wykazując oznaki zatrucia Vertigo. W rezultacie oskarżycielem zostaje Laurel. Oliver jest rozdarty między wspieraniem swojej rodziny, a próbą schwytania Hrabiego. Jego wątpliwości zostają rozwiane, gdy Felicity wpada w pułapkę zastawioną przez Hrabiego.

8

Naukowiec

Dziwna kradzież w Dziale Nauk Stosowanych firmy Queen Consolidated przyciąga uwagę policyjnego naukowca Barrego Allena. Okazuje się, że podobna kradzież miała również miejsce w jego mieście. Barry oferuje swoją pomoc w śledztwie Oliverowi, któremu dochodzenie przywołuje wspomnienia wydarzeń z wyspy. Tymczasem Sin prosi Roya o pomoc w poszukiwaniu zaginionego przyjaciela. Ku jego zaskoczeniu Thea nie tylko, nie ma nic przeciwko temu, ale wręcz sama przyłącza się do poszukiwań. Cała trójka nie wie jednak, jak niebezpieczne okaże się ich zadanie.

9

Trzy duchy

W wyniku pojedynku z Cyrusem Goldem, znanym również jako Akolita, Oliver zostaje odurzony narkotykami i pozostawiony na pewną śmierć. Próbująca uratować go Felicity, rozpoczyna ryzykowną kurację, która wywołuje u Olivera halucynacje. Jego wizje zmuszają go do zmierzenia się ze swą przeszłością.

10

Strefa rażenia

Oliver must tackle a new threat to the city when bombs start to go off in Starling City. Felicity discovers the person setting them off is Mark Sheffer, a man who goes by the nickname Shrapnel. Arrow discovers Shrapnel’s next target is Sebastian Blood’s “Unity Rally” and tries to talk the alderman out of hosting it, but he refuses. Arrow sets off to stop the bombing, but Shrapnel tricks him and traps him in a bomb-laced antique store where he is unable to move without setting off the device. While Felicity helps Oliver, Diggle races to the plaza to find the bomb before it goes off. Meanwhile, Roy continues to hide his new strength from Thea but, after she witnesses his super strength in action at the rally, she demands answers. Laurels suspicions about Sebastian grow stronger once she learns that he grew up with Cyrus Gold, the man who killed Lance’s partner. After Donner refuses to help her investigate, she turns to Arrow for help.

11

Ślepy punkt

Oliver is conflicted after Laurel reaches out to the Arrow asking him to investigate Sebastian Blood. Oliver is unsure whether to believe her accusations against the man he has publically supported for mayor, but decides to trust Laurel. However, when the pair gets too close to the truth, Sebastian exposes Laurel’s drug addiction and has her arrested. Meanwhile, Roy reveals his new super-strength to Sin who wants to test out his abilities. Unfortunately, Roy isn’t able to contain his rage once unleashed and almost kills a man. Back on the island, Oliver is surprised when Sara reveals a secret about Laurel.

12

Wstrząsy

Arrow offers to train Roy so he can learn to control his newfound super-strength. However, Roy is a rebellious student and refuses to listen unless Arrow reveals his true identity, which Oliver refuses to do. Meanwhile, the Bronze Tiger escapes from prison and steals Malcolm’s earthquake machine to sell to the highest bidder. Oliver, Diggle and Felicity attempt to stop the transfer, but Roy gets in the way, putting everyone in danger. Laurel is disbarred and spirals out of control. Moira is thrilled when Walter asks her to dinner, but his reason surprises her. Thea encourages her mother to ask Walter to reconcile.

13

Dziedzic demona

As Laurel continues to unravel, Oliver and Lance try to convince Sara to stay in Starling City and finally reunite with Laurel and Dinah. However, Sara’s fellow League of Assassins member, Nyssa, comes to bring Sara back to the fold, but when Sara refuses, Nyssa kidnaps Dinah. Realizing she’s putting her family in danger by staying in town, Sara considers re-joining the league.

14

Czas zgonu

Oliver brings Sara into the Arrow team. Watching Oliver and Diggle spar with Sara and talk old scars, Felicity starts to feel left out. The team is investigating a villain named William Tockman, a.k.a. The Clock King, who is a brilliant thief armed with technology that can open any bank vault in Starling City. After The Clock King infiltrates the computer systems in the lair, Felicity feels pressure to prove her worth. When she gets a lead on Tockman’s whereabouts, she heads out without the team, putting her in peril. Meanwhile, Oliver throws Sara a welcome home party, but Laurel refuses to attend. After Lance makes his case for a family dinner, Laurel acquiesces, but when Oliver shows up with Sara, she loses her temper on both of them.

15

Obietnica

Oliver wciąż nie może uwierzyć w powrót Slade'a. W retrospekcji z wyspy Oliver, Slade i Sara przygotowują się do przejęcia frachtowca Ivo. Targany poczuciem winy Oliver obawia się, że jego, będący pod wpływem Mirakuru i przez to nieprzewidywalny, przyjaciel może zwrócić się przeciwko nim, jeśli uzna, że to Oliver jest winny śmierci ukochanej. Dlatego daje się przekonać Sarze, która namawia go by zabić doktora, aby ten nie wyjawił Sladowi, co stało się z Shado.

16

Oddział Samobójców

Zagrożenie ze strony Slade'a sprawia, że Oliver całkowicie skupia się na przygotowaniu do konfrontacji ze swoim dawnym przyjacielem. Pomóc próbuje Sarah, ale zostaje odrzucona, bo Oliver nie chce narażać jej na niebezpieczeństwo. Tymczasem Diggle zostaje zwerbowany przez Amandę Waller i A.R.G.U.S. do akcji, której celem jest powstrzymanie znanemu mu z czasów pobytu w Afganistanie wojennego watażki. Nie spodziewa się, że wśród pozostałych członków akcji jest Deadshot, Brązowy Tygrys i Shrapnel - złoczyńcy schwytani kiedyś przez Strzałę. Kiedy misja przybiera nieoczekiwany przybiera nieoczekiwany obrót, Diggle zostaje zmuszony do podjęcia trudnej decyzji.

17

Birds of Prey

Gdy aresztowany zostaje Frank Bertinelli, do miasta powraca jego córka Helena. Co gorsza do sprawy Franka przydzielona zostaje Laurel, czym wchodzi w paradę Łowczyni. Oliver obiecuje Sarze, że poradzi sobie ze swoją byłą dziewczyną. Jednak, gdy Helena bierze zakładników, a wśród nich Laurel, Kanarek nie cofnie się przed niczym by ocalić swoją siostrę. Tymczasem Roy uświadamia sobie, że musi chronić Theę, ale nie podoba mu się sposób w jaki zostaje do tego zmuszony.

18

Deathstroke

Slade atakuje, co przynosi zatrważający rezultat. Oliver próbuje chronić swoją rodzinę, ale decyzje, które podejmuje są kwestionowane przez jednego z kluczowych członków drużyny. Tymczasem Isabel próbuje odebrać Oliverowi Queen Consolidated.

19

Człowiek zza kaptura

Oliver, Canary, Diggle and Felicity return to the lair and find Slade waiting for them. An epic battle breaks out and one member of Team Arrow is sent to the hospital. Thea hits her breaking point, but just as Oliver is about to reach her, Slade intervenes and Oliver is faced with a choice – his battle with Slade or his family. Meanwhile, Laurel struggles with a new secret.

20

Czerwona wizja

The Mirakuru sends Roy into an uncontrollable rage and he unleashes on the city. After Roy’s deadly fight with a police officer, Oliver realizes the Mirakuru has taken over Roy completely and must figure out a way to stop him. Things get more complicated after Sara declares that Roy is too far gone and the only way to stop him is to kill him. Meanwhile, Thea believes she can break through to Roy so she goes on camera at Moira’s campaign rally to lure him to Verdant. Her ploy works but after Roy attacks Thea, Team Arrow unleashes on him.

21

Miasto krwi

After Slade threatens to take everything Oliver loves away, Oliver decides the fastest way to stop further bloodshed is to surrender to his enemy. Knowing that surrender will surely lead to Oliver's death, Diggle and Felicity go to extreme measures to keep Oliver from confronting Slade. Meanwhile, Thea considers leaving town, and Laurel resumes her crusade against Sebastian Blood. Finally, Slade unleashes his assault on Starling City.

22

Streets of Fire

Oliver rallies his team as Slade’s soldiers attack the city. Felicity gets a call from S.T.A.R. Labs with game-changing news and Thea comes face-to-face with her father – Malcolm Merlyn.

23

Unthinkable

Slade moves forward with his plan to kill one more person in Oliver’s life. While Oliver has fought all year to be more than the killer he once was, when Slade kidnaps someone close to Oliver’s heart, Oliver is pushed to the edge and realizes sometimes it takes doing the unthinkable to stop the monster. Meanwhile, Diggle takes on Amanda Waller with a little help from some friends, and Thea turns to Roy in her time of need.
Episode Description

1

The Calm

Po ostatnich wydarzeniach wszystko w Starling City wydaje się być w jak najlepszym porządku, dlatego Oliver postanawia uporządkować swoje życie jako Strzała i Oliver Queen i zaprasza Felicity na randkę. Niestety jego plany zostają popsute przez nowego złoczyńcę, który po zmarłym Hrabi przyjmuje tytuł Vertigo. Oliver jest zaskoczony i bezbronny, kiedy ktoś z jego otoczenia zostaje ranny. Oliver z Royem, który dostał nowy kostium postanawiają zająć się Hrabią. Równocześnie Diggle zostaje ojcem, detektyw Lance awansuje na Kapitana, Laurel dołącza do grupy Olivera a Felicity zaczyna dodatkową prace w sklepie elektronicznym by związać koniec z końcem. Olver postanawia odzyskać swoją firmę Queen Consolidated, przyjdzie mu się zmierzyć z nową przeszkodą Rayem Palmerem.

2

Sara

Laurel, Oliver i cały jego zespół jest zrozpaczony po drastycznej śmierci Sary. Detektyw Lance po raz kolejny prosi Strzałę o pomoc, kiedy w mieście pojawia się nowy łucznik zabijający biznesmenów. Dzięki wykorzystaniu zasobów A.R.G.U.S.A Diggle odkrywa imię zamachowca jest nim Simon Lacroix ukrywający się pod pseudonimem Komodo. Oliver martwi się brakiem informacji o Thei, co zmusza Roya do wyjawienia mu prawdy na temat prawdziwych powodów opuszczenia przez dziewczynę miasta. W retrospekcjach Oliver otrzymuje od Maseo pierwsze zlecenie morderstwa, celem okazuje się być Tommy, Oliver za wszelką cenę postanawia ratować przyjaciela. Laurel próbuje powiedzieć ojcu prawdę o Sarze, ale nie udaje jej się tego zrobić.

3

Corto Maltese

Oliver postanawia wyruszyć po Theię by nakłonić ją do powrotu do domu, dzięki Felicity okazuje się, że dziewczyna znajduje się w Corto Maltese. Lyla prosi Diggle by ten towarzyszył Oliverowi w wyprawie do Corto Maltese, gdzie zaginął jeden z jej agentów. Roy widząc w odejściu Thei także swoją winę postanawia dołączyć do Olivera i DIggle'a. W tym samym czasie Shaw umieszcza agentów A.R.G.U.S. i Lylę w niebezpieczeństwie. Laurel poznaje Teda Granta a Felicity chce przyzwyczaić się do nowej pracy.

4

The Magician

Nyssa jest wściekła z powodu śmierci Sary dlatego postanawia skonfrontować się z Oliverem. Oliver dowiaduje się, że Malcolm Merlyn, żyje i to właśnie jego podejrzewa o zabójstwo Sary. Tym razem Nyssa i Arrow postanawiają połączyć siły i wyruszyć po Mrocznego Łucznika by postawić go przed wymiarem sprawiedliwości. Laurel postanawia trzymać się z dala od Nyssy, gdyż to właśnie ją obwinia o śmierć siostry, która działała w Lidze Zabójców. Thea powraca do domu a Oliver i Roy próbują naprawić z nią stosunki. Nyssa rozmawia z ojcem Ra'sem Al Ghulem na temat Olivera.

5

The Secret Origin of Felicity Smoak

Starling City zostaje ogarnięte przez cyber atak, Oliver i Felicity zostają zepchnięci na skraj wytrzymałości. Życie Felicity zaczyna być jeszcze bardziej skomplikowane kiedy z niespodziewaną wizytą pojawia się u niej jej matka Donna. W tym samym czasie Ted Grant kwestionuje motywy działania Laurel, a Thea doprowadza Olivera do wściekłości kiedy za pieniądze Malcolma kupuje sobie mieszkanie.

6

Guilty

W siłowni Wildcat zostaje znalezione powieszone ciało mężczyzny, głównym podejrzanym staje się Ted Grant. Oliver i Laurel spierają się co do niewinności Teda. W retrospekcjach Maseo prosi Olivera by ten przypomniał sobie gdzie China White ukrywa kluczową informację. Prosi o pomoc Tatsu by ta wydobyła z niego tą informację. Roy zdradza Felicity pewną tajemnicę.

7

Draw Back Your Bow

Oliver must stop an Arrow-obsessed serial killer, Carrie Cutter, who is convinced that The Arrow is her one true love and will stop at nothing to get his attention. Unfortunately, her way of getting his attention is to kill people. Meanwhile, Ray asks Felicity to be his date for a work dinner with important clients. Thea auditions new DJs for Verdant and meets Chase, a brash DJ with whom she immediately clashes.

8

The Brave and the Bold (2)

A crossover event that began on "The Flash" concludes with Oliver teaming with the Flash to stop a boomerang-wielding killer who plants five bombs in the city that are set to explode at the same time.

9

The Climb

Nyssa returns to Starling City and tells Oliver that her father, Ra’s al Ghul has given Oliver 48 hours to find Sara’s killer or the League of Assassins will start killing the citizens of Starling City. Laurel is stunned when her father delivers a very special Christmas gift – her mother, Dinah. Meanwhile, Ray tries to make amends with Felicity and Oliver sets a meeting with Ra’s al Ghul.

10

Left Behind

In the aftermath of Oliver’s fight with Ra’s al Ghul, Diggle and Arsenal continue to protect the city in the Arrow’s absence. However, after three days without hearing from Oliver, they begin to fear the worst may have happened to their friend. Felicity refuses to believe that Oliver could be dead until Merlyn pays the team a surprise visit. Thea suspects there is something more behind Oliver’s disappearance and asks Merlyn for a favor. Meanwhile, Ray tests a part of his new suit and Laurel takes up the mantle of the Black Canary.

11

Midnight City

Arsenal and Diggle confront Laurel about trying to step into her sister’s shoes and warn her to stop before she gets herself killed. However, when Brick kidnaps the city’s Aldermen and threatens to kill them all unless the police evacuate The Glades, it’s all suits on deck. Meanwhile, Ray steps in to help Lance and the police force fight Brick, showing Felicity a new side of her boss. Malcom tells Thea that Ra’s al Ghul is after him and his family and they must leave town immediately.

12

Uprising

Still operating without Oliver and desperate to stop Brick, Team Arrow is forced to consider Malcolm’s offer to help shut Brick down as Malcolm has a personal score to settle with the felon. Roy and Laurel point out that the team could use some help to save the innocents of The Glades, but Felicity is adamantly against it. They look to Diggle to make the final decision. Meanwhile, the flashbacks chronicle Malcolm’s descent from kind-hearted father and husband to cold-blooded killer after the murder of his wife.

13

Canaries

Oliver is thrown by the changes within Team Arrow. He’s used to calling the shots but sees that the team has evolved in his absence and tensions quickly escalate in the lair. Oliver is furious that Laurel has been going out as the Black Canary and tells her to stop risking her life, but when Vertigo hits the streets again, Laurel goes against Oliver’s wishes and tracks down Vertigo who hits her with a full dose of the drug. Laurel’s biggest fears revolve around her sister Sara so the Vertigo causes her to hallucinate an epic fight between Canary and Black Canary. Meanwhile, Chase surprises Thea, and Roy warns Thea to stay away from Malcolm.

14

The Return

Malcolm puts Oliver and Thea in a dangerous situation that lands them on Lian Yu with Oliver’s former enemy, Deathstroke. A flashback reveals when Oliver and Maseo returned to Starling City to retrieve the Omega bio weapon, and despite being under strict orders from Amanda Waller not to reveal himself to anyone, Oliver looks in on his family, Laurel and Tommy.

15

Nanda Parbat

Malcolm is captured by Ra’s al Ghul and taken to Nanda Parbat. Because of his love for Thea, Oliver considers saving Merlyn. Ray is obsessed with finishing his Atom suit so he can save the city but Felicity fears he is heading down the same path as Oliver and tries to pull him out of the lab.

16

The Offer

Still weighed down by his last meeting with Ra's al Ghul, Oliver returns home to find a new villain and his crew has started terrorizing Starling City - Michael Amar AKA Murmur a man whose mouth has been sewn shut. Meanwhile, Laurel and Nyssa bond over their issues with their fathers and Nyssa makes Laurel an offer. Thea is forced to come to terms with her father after Oliver brings Malcom to the loft to recover, and Lance shuts out both Laurel and the Arrow.

17

Suicidal Tendencies

It's celebration time as Diggle and Lyla get married. However, Deadshot interrupts their honeymoon, and tells them the Suicide Squad has been given a new mission - rescue United States Senator Joseph Cray from a hostage situation in the Republic of Kasnia. Amanda Waller breaks down the mission and introduces them to the newest member of the Suicide Squad, Cupid. Meanwhile, Oliver learns about Ray's new Atom costume and the two have a heated stand-off. Felicity and Ray hit a rough patch.

18

Public Enemy

During an attack on the mayor's office, Ray is critically injured. Felicity is pleasantly surprised when her mother, Donna Smoak, shows up at the hospital to offer her support. With the SCPD out in full force looking for the assailant, Oliver and his team work hard to stay one step ahead of the police to find the man responsible. However, things come to a head when Ra's al Ghul kidnaps Captain Lance.

19

Broken Arrow

Lance continues his mission to take down the Arrow so Felicity orders Oliver to keep a low profile. However, when a meta-human named Jake Simmons, who kills people with blasts of energy and plasma, starts terrorizing Starling City, Oliver is forced to ask Ray for help. The unlikely duo is forced to team up to save the city.

20

The Fallen

Ra’s al Ghul finally makes Oliver an offer he can’t refuse. The team joins Oliver on his journey to Nanda Parbat where a heartbroken Felicity decides to take matters into her own hands.

21

Al Sah-Him

Oliver goes through a rigorous transformation. The League of Assassins sets their sights on Nyssa, who is back in Starling City training Laurel. When Nyssa realizes they are coming, she arms up to face them alone but Laurel asks Felicity and Diggle to help protect her new friend.

22

This Is Your Sword

Oliver/Al Sah-him finishes his training and is left with two final tasks to become the next Ra's al Ghul. Ra's threatens Nyssa and delivers some shocking news. Meanwhile, Malcolm makes a surprising offer to Team Arrow and Thea goes to see Roy.

23

My Name Is Oliver Queen

Everyone's lives are in danger as Ra's al Ghul puts forth his final plan. Oliver/Al Sah-him must decide if he's strong enough to take on this new role and what it will mean for everyone on Team Arrow, and his soul.
Episode Description

1

Green Arrow

Oliver and Felicity’s blissful getaway is cut short when Thea and Laurel pay them a visit and tell Oliver they need his help back in Star City. The city has been attacked by “Ghosts,” assassins led by a dangerous man named Damien Darhk. However, when Oliver returns, Diggle makes it very clear that he doesn’t want Oliver on the team.

2

The Candidate

When an old family friend, Jessica Danforth, tells Oliver and Thea that she is going to run for mayor, both Queens are concerned considering the last three mayors have been murdered. Despite their protests, Jessica makes her announcement so the Green Arrow and Speedy vow to protect her. Meanwhile, Thea begins to exhibit effects from the Lazarus Pit. In addition, Felicity is faced with a tough business decision and looks to one of her employees, Curtis Holt, for help.

3

Restoration

The growing tension between Oliver and Diggle puts both their lives at risk when they go after Damien Darhk and a H.I.V.E. deployed meta-human. Meanwhile, Laurel talks Thea into returning to Nanda Parbat to ask her father to put Sara into the Lazarus Pit. However, Laurel is surprised when Nyssa refuses to do it.

4

Beyond Redemption

Laurel must deal with the repercussions of taking Sara to Nanda Parbat. Meanwhile, Oliver asks Captain Lance for a favor and while he's not surprised at the response, he is surprised at what he finds out next.

5

Haunted

When things take a turn for the worse with Sara, Oliver calls in a favor from an old friend who deals in the mystical, John Constantine.

6

Lost Souls

Felicity is frantic when she learns that Ray is alive and being held by Damien Darhk. Felicity's guilt over not finding Ray sooner causes tension between her and Oliver. Meanwhile, Sara joins Laurel, Thea, and the team on a rescue mission for Ray. However, the effects of the Lazarus Pit take over and threaten to jeopardize the entire operation. Donna Smoak returns to Star City.

7

Brotherhood

Team Green Arrow's ongoing battle with Damien Darhk is complicated by a shocking revelation. Thea's bloodlust returns and she loses control in front of Alex.

8

Legends of Yesterday (2)

Oliver and Barry Allen take Kendra Saunders and Carter Hall to a remote location to keep them hidden from Vandal Savage while they figure out how to defeat him. Malcolm arranges a meeting between Vandal, Green Arrow and The Flash that doesn’t go as planned. Meanwhile, Felicity, Thea, Diggle and Laurel work with Team Flash to come up with a weapon powerful enough to destroy Vandal Savage. This cross-over episode began on The Flash's season 2 “Legends of Today” episode.

9

Dark Waters

After the city is attacked again, Oliver makes a bold move against HIVE. Malcolm checks in on Thea and leaves her with a warning. Things take a horrible turn when Damien Darhk retaliates in a brutal manner at Oliver’s mayoral holiday party.

10

Blood Debts

Oliver must deal with the devastating consequences of Darhk’s last attack. Seeking revenge, Oliver goes on a brutal manhunt looking for Dahrk.

11

A.W.O.L.

Diggle must learn to trust his brother Andy when an enemy of their wartime past, an agent of the criminal organization Shadowspire, pays a visit to Star City. However, Diggle learns more than he bargained for about their shared time at war. Meanwhile, Oliver has to learn a whole new way of life.

12

Unchained

The team faces off against a formidable villain nicknamed The Calculator. Meanwhile, Nyssa makes her move and Roy Harper returns to Star City.

13

Sins of the Father

Oliver receives an offer from Nyssa that is hard to refuse. Meanwhile, Thea continues to battle the blood lust, Malcolm steps in to help his daughter, and Laurel has a heart to heart talk with Nyssa.

14

Code of Silence

Oliver and team uncover HIVE's plan to take out Team Arrow once and for all. With HIVE's next attack imminent, Lance wonders if Donna is safer without him in her life. Meanwhile, with the wedding fast approaching, Oliver begins to feel guilty that he hasn't told Felicity about his son.

15

Taken

Oliver realizes he needs help battling Darhk so he calls in an old friend – Vixen. Using her magical ability to summon animal powers, Vixen gets a lock on Darhk's location and the team goes to war. Meanwhile, Thea has a heart-to-heart talk with Malcolm.

16

Broken Hearts

A heartbroken Cupid returns to Star City with one goal - to destroy anyone in love. The team learns she's killing couples on their wedding day so Oliver and Felicity decide to pose as bait.

17

Beacon of Hope

Brie Larvan breaks out of jail and turns up at Palmer Tech threatening to kill everyone unless she gets the bio-chip that is implanted in Felicity’s spine. When Oliver realizes that Felicity, Thea and Donna are trapped in Palmer Tech with everyone else, he looks to a surprising ally to help Team Arrow save the day.

18

Eleven-Fifty-Nine

Oliver and Diggle learn that Merlyn is going to try to break Darhk out of prison. Meanwhile, Laurel gets a surprising offer.

19

Canary Cry

Oliver and the team struggle to come to terms with Laurel’s death, especially Diggle who is overwhelmed with guilt for choosing to believe Andy had changed. Meanwhile, Lance refuses to believe his daughter is really gone and asks Nyssa to help bring her back. A recent Black Canary sighting in Star City only seems to prove his theory that Laurel isn’t actually dead.

20

Genesis

As Oliver and Felicity look for a magical solution to defeat Darhk, a vengeance-driven Diggle gets a lead on Andy’s whereabouts and heads off to confront his brother. Meanwhile, Alex takes Thea on a vacation that quickly turns into a nightmare.

21

Monument Point

When Team Arrow learns what Damien Darhk's next move is Felicity realizes she needs to ask her father, Noah Kuttler, for help. Noah and Oliver have a heart to heart talk that leaves Oliver rattled.

22

Lost in the Flood

Oliver and Diggle race to rescue Thea, while Felicity, Curtis and Noah join together to stop Darhk.

23

Schism

Oliver teams up with a surprising force in an attempt to stop Damien Darhk and his magic once and for all.
Episode Description

1

Legacy

After Laurel's death and the departures of both Diggle and Thea from Team Arrow, Oliver takes to the streets solo to protect Star City's citizens as the Green Arrow. With Felicity guiding him from the bunker, Oliver is forced to deal with a city that has become overrun with both criminals and a slew of new (and painfully inexperienced) vigilantes. Watching Oliver try to balance his jobs as both the mayor and also the protector of Star City, Felicity suggests he form a new team, but Oliver resists. However, when a deadly new criminal, Tobias Church, enters the picture, Oliver realizes the best thing for the city might be a new team of superheroes. Meanwhile, the flashbacks take us to Russia where Oliver faces off against the Bratva.

2

The Recruits

Oliver’s new recruits for Team Arrow are Curtis, Wild Dog and Evelyn Sharp. Unfortunately, the Green Arrow’s training methods prove to be too much for some of them to handle. Meanwhile, in the flashbacks, Oliver’s initiation into the Bratva continues.

3

A Matter of Trust

Now that Oliver has his new team, they are ready to hit the streets but Oliver doesn’t feel they are ready. Headstrong Wild Dog defies the Green Arrow’s orders and sets out on his own after a new drug dealer, Derek Sampson, who is terrorizing Star City. Sampson proves more powerful than Wild Dog and it is up to the Green Arrow to go head to head with Sampson to save his teammate.

4

Penance

Oliver and Lyla team up on a secret mission for Diggle. Felicity finds out and disapproves of the plan and opts to stay behind. When Tobias Church launches a deadly assault against the city, Felicity must decide if she wants to send the recruits out sans the Green Arrow.

5

Human Target

When Tobias Church captures and tortures one of Oliver's new recruits, Oliver must turn to an old friend, Christopher Chance AKA the Human Target, for help. Meanwhile, Felicity's worlds collide when Detective Malone joins the ACU.

6

So It Begins

Prometheus claims two more victims, and Oliver realizes that the killings are related to the people on his father's list. His recruits aren't happy to hear that Oliver used to be a serial killer. In the past, Oliver finally meets Kovar and may not live to regret it.

7

Vigilante

When the bodies of two criminals are dropped at SCPD, Oliver realizes there is a new Vigilante in Star City. The team is split about whether they should stop someone who is helping keep the city safe. Diggle is frustrated with his new situation and Thea fights for Lance who confesses a shocking secret. Meanwhile, in the flashbacks, Oliver finally sits down with Konstantin Kovar.

8

Invasion! (3)

Oliver wakes up to a life where he never got on The Queen’s Gambit. Robert and Moira Queen are alive and well. Laurel is his loving fiancée and their wedding is imminent. Everything seems perfect, but Oliver starts to notice small imperfections that make him question this new reality. Meanwhile, Felicity and the recruits take on a new threat with help from The Flash and Supergirl. Part 1 - Supergirl - S02E08 Part 2 - The Flash - S03E08 Part 3 - Arrow - S05E08 Part 4 - DC's Legends of Tomorrow - S02E07

9

What We Leave Behind

After Prometheus attacks Curtis, Oliver realizes Prometheus knows all of Team Arrow’s secret identities and is planning to come for them one by one. Felicity and Detective Malone discover a clue that links Prometheus to Oliver’s past.

10

Who Are You?

Worried that Prometheus is right and he is truly a killer at heart, Oliver looks for any ray of hope and finds it in what seems to be the miraculous return of Laurel Lance. However, Felicity, still reeling from Detective Malone’s murder, is bent on revenge – she wants to stop Prometheus at any cost. While in prison, Diggle fights for his life.

11

Second Chances

In his quest to take down Kovar, Oliver gets help from a surprising source – Talia al Ghul. However, when she reveals what she wants from him in exchange, Oliver isn’t sure he can accept her help. Felicity attempts to hack the NSA to help free Diggle but when her online efforts are flagged, she faces off against an unknown adversary. Meanwhile, Curtis tells the team about a female vigilante, Tina Boland, he uncovered online who has been wreaking havoc all over the country.

12

Bratva

A mission takes Oliver, Felicity and team to Russia where they meet up with Oliver’s old friend, Anatoly. Meanwhile, fresh out of rehab, Lance returns to the mayor’s office ready to get back to work. However, when Susan asks for an interview with Lance to discuss his addiction, he balks and it’s up to Rene to help keep things on track.

13

Spectre of the Gun

A traumatic attack on City Hall triggers painful memories for Rene about his family. Flashbacks reveal how Rene went from simple family man to a hero named Wild Dog. Meanwhile, Oliver must deal with the perpetrator behind the attack and realizes the best way to do so is as Mayor Queen instead of the Green Arrow. Tensions run high in the Arrow bunker.

14

The Sin-Eater

China White, Cupid and Liza Warner break out of Iron Heights and head to Star City for revenge. Oliver tries to bring in the newly formed girl gang but the ACU intervenes mid-fight. To his surprise, they are there to arrest the Green Arrow for the murder of Detective Malone. Meanwhile, Lance feels responsible for the prison break after Warner tells him she heard about him working with Damien Darhk.

15

Fighting Fire with Fire

Oliver faces his biggest challenge yet as mayor. Felicity continues down her dark path with Helix. After Vigilante attacks Oliver while he’s acting as the mayor, Diggle leads the team in a mission to stop Vigilante once and for all.

16

Checkmate

Oliver gets closer to the truth about Prometheus. Meanwhile, Helix refuses to continue helping Felicity until she does a favor for them.

17

Kapiushon

Prometheus goes to great lengths to break Oliver. Meanwhile, in the flashbacks, Anatoly becomes worried about Oliver’s increasingly violent tendencies, which come to a head in a brutal confrontation.

18

Disbanded

Diggle and Felicity are shocked by Oliver’s decision to call on the Bratva to help take down Prometheus. Concerned the Bratva may overstep, Diggle has a hard conversation with Oliver about what happens if things go south. Meanwhile, Felicity learns something shocking at Helix.

19

Dangerous Liaisons

Oliver, Team Arrow, ARGUS and the SCPD kick off a citywide manhunt for Adrian Chase. Helix tells Felicity they have a way to find Chase but they will need something big, and illegal, from her in return.

20

Underneath

Things get intense when Oliver and Felicity are trapped in the bunker together. Meanwhile, Lyla and Diggle deal with their marital issues.

21

Honor Thy Fathers

Oliver returns to the mayor’s office and faces one of his most pressing issues yet – the forced release of dozens of violent criminals prosecuted by Adrian Chase. Meanwhile, a crate is delivered to Oliver’s office containing a mysterious corpse encased in concrete.

22

Missing

Black Siren returns to help Chase. Felicity organizes a birthday party for Oliver while Lance is furious after Rene misses the custody hearing for his daughter.

23

Lian Yu

The battle between Oliver and Adrian Chase culminates in a final epic battle on Lian Yu. After recent events, Oliver decides to recruit a group of unlikely allies — Slade, Nyssa, Merlyn, and Digger Harkness — to defeat Chase. However, Chase has his own army – Black Siren, Evelyn Sharp, and Talia al Ghul.
Episode Description

1

Fallout

The future of the team is left hanging in the balance after the emotional showdown between Oliver Queen and Adrian Chase. Now, the focus shifts to uncovering the fate of each and every member of Team Arrow. Could anyone have possibly survived an island-wide explosion, or has the book closed on them, as it has on Oliver's five-year flashback story?

2

Tribute

Oliver tries to balance being the mayor, the Green Arrow and a father to William. Anatoly returns to Star City with a deadly agenda.

3

Next of Kin

A rogue black ops team led by Onyx breaks into Kord Industries and steals something lethal. Oliver struggles to connect with William so he reaches out to a surprising source for help.

4

Reversal

Just as Oliver starts to get things in order, Black Siren launches another attack on the citizens of Star City.

5

Deathstroke Returns

Slade returns and asks Oliver for help in tracking down his son. When they learn Joe has been taken hostage by mercenaries, their mission to save him gets complicated by a terrible revelation that could shatter Slade's hopes of reunion forever. Meanwhile, Vigilante reappears in Star City.

6

Promises Kept

As Slade continues to uncover clues about his son’s last few years, Oliver makes a big decision. Meanwhile, the Green Arrow leads the team into battle against “The Dragon,” a villain who is stealing valuable tech in Star City.

7

Thanksgiving

Oliver celebrates Thanksgiving with his family but the happy moment is interrupted. Meanwhile, Black Siren returns to wreak havoc on the holiday.

8

Crisis on Earth-X (2)

Barry and Iris’s wedding brings the gang together, but things go awry when villains from Earth-X attack the ceremony. All of the superheroes band together with help from their super friends like Citizen Cold, The Ray, Felicity Smoak, Iris West and Alex Danvers to take on their most formidable villains yet. Earth’s mightiest heroes – Green Arrow, Supergirl, The Flash and White Canary – lead their teams into battle to save the world.

9

Irreconcilable Differences

10

Divided

11

We Fall